Reklama

Poznajesz te miejsca w Łukowie? Tak ta dzielnica wyglądała w 1971 roku!

Wiesz gdzie w Łukowie był Małpi gaj i Raj?

Widok z wieży kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego na zachodnią część miasta

1. Kamienica Brzezińskich. Wynajmowane w tym domu pomieszczenia pod koniec1917 lub 1918 były pierwszą siedzibą stowarzyszenia kulturalno - oświatowego ''Ogniwo''. Po wyprowadzce ''Ogniwa'' do centrum miasta Brzezińscy na początku lat 20-tych sprzedali kamienicę dla nowo erygowanej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Budynek został wówczas wewnątrz gruntownie przebudowany tak, aby mógł służyć urządzanej w nim plebanii. Do dzisiaj, choć nią już oficjalnie nie jest, nosi miano starej plebanii.

Reklama

2. Dom organisty kościelnego o nazwisku Ostrowski.

3. Dom państwa Łukasików i pani Jasińskiej

4. Stodoła parafialna. Stodoła zamykała od zachodu prostokątne podwórze i razem z innymi zabudowaniami stanowiła majątek należący do parafii.

5. Komórka i plac po zamordowanej rodzinie Cabajów. Wiosną 1943 roku hitlerowcy wyprowadzili czteroosobową rodzinę Cabajów oraz cztery osoby z rodziny Goławskich na miejscowy cmentarz i tam rozstrzelali. Powodem tej akcji miała być ich współpraca z partyzantką. Niemcy stosowali odpowiedzialność zbiorową. Rozstrzelanymi były wtedy m.in. osoby nieletnie i dzieci.

Reklama

6. Dom państwa Drajkowskich.

7. Dom państwa Kozłowskich. Budynek wynajmowany przez wiele lat na potrzeby łukowskiej oświaty. Nazywany był często właśnie od nazwiska właściciela - ''Szkołą u Kozłowskiego''

8. Dom z posesją państwa Śledziów.

9. Obszar pól, ogrodów warzywnych i sadów, nazywany potocznie ''Rajem''. To na jego miejscu wybudowano osiedle Unitów Podlaskich.

10. Dom państwa Ślizewiczów przy ulicy Partyzantów. Mieszkał tu również przedwojenny burmistrz Łukowa Andrzej Śledź.

Reklama

11. Drewniany dom państwa Markowskich przy ulicy Spokojnej.

12. Blok mieszkalny 2 A osiedla Spokojna, nazywany ''eskulapem'', gdyż mieściła się tam PSS-owska kawiarnia o tej nazwie.

13. Drewniany XIX- wieczny dworek przy ulicy Partyzantów. Obiekt przebudowany służył przez wiele lat miejscowej oświacie. Z racji swego położenia nazywany był ''szkołą na górce'' . W czasie wykonywania tego zdjęcia mieściło się tam przedszkole. Budynek spłonął.

14. Blok lekarski przy ulicy Partyzantów.

Reklama

15. Pojedyncze drzewa owocowe ''Małpiego Gaju'' za lekarskim blokiem. Nazwa ''Małpi Gaj'' odnosi się do starego wielkiego sadu, jaki dawniej mieścił w głębi ulicy Starościńskiej (Partyzantów). Sad został mocno przetrzebiony podczas budowy szpitala i jego zaplecza na przełomie lat 50 i 60.

Informacja profilu Łuków i okolice - Historia Ziemi Łukowskiej!

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Mena - niezalogowany 2023-07-29 10:02:26

    Super, że takie zdjęcia i informacje są tu zamieszczane. Nie wiedzialam o Małpim ogrodzie to obecny teren szpitala, a za blokiem pielęgniarskim jest górka zwana Górką Ślepą, tam chodziliśmy by zjeżdżać na sankach.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Łuków.TV




Reklama
Najnowsze wiadomości