To się nazywa świetna wiadomości dla kierowców i pieszych z naszej gminy. Na konto lokalnego samorządu wpłynie w tym roku nie jedna, a dwie duże dotacje z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Do pewnych już wcześniej pieniędzy na remont w Zalesiu, rzutem na taśmę dołączyły fundusze na przebudowę ważnej trasy w Gręzówce.
Gręzówka wskakuje z listy rezerwowej
Zielone światło dla Gręzówki to efekt przetargowych oszczędności w województwie. Choć początkowo projekt modernizacji tutejszych ulic musiał czekać w kolejce na liście rezerwowej, ostatecznie uda się go sfinansować jeszcze w tym roku.
– Dofinansowanie na remont drogi w Zalesiu było pewne od kwietnia, a wniosek o przyznanie pieniędzy na drugą inwestycję znalazł się wtedy na liście rezerwowej – tłumaczy w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową wójt gminy Łuków, Mariusz Osiak. – Po kilku tygodniach okazało się, że po przetargach na zadania z listy podstawowej są oszczędności i część tych środków trafi do nas – cieszy się wójt.
Kropkę nad „i” postawiono w mijającym tygodniu, kiedy Mariusz Osiak podpisał oficjalną umowę z wojewodą lubelskim, Krzysztofem Komorskim.
Prace obejmą ponad 700-metrowy odcinek, głównie w rejonie tutejszego cmentarza. Metamorfozę przejdzie między innymi ulica księdza Brzóski. Zamiast wysłużonej nawierzchni pojawi się tam nowy, równy asfalt, bezpieczne wyniesione skrzyżowanie oraz wygodny chodnik dla pieszych.
Kosztorys inwestycji opiewa na około 970 tysięcy złotych. Połowę tej kwoty pokryje rządowa dotacja, a resztę gmina dołoży z własnego budżetu. Dokładne koszty poznamy już niebawem – urzędnicy mają teraz 30 dni na ogłoszenie przetargu, który wyłoni wykonawcę prac.
Podczas gdy Gręzówka szykuje się do przetargu, w Zalesiu wszystko jest już dopięte na ostatni guzik. Przypomnijmy, że tamtejsza inwestycja ma znacznie większy rozmach – przebudowany zostanie tam ponad 2,6-kilometrowy odcinek drogi.
Mieszkańcy Zalesia mogą spodziewać się nowej jezdni, chodnika oraz nowoczesnych, wyniesionych skrzyżowań i bezpiecznych przejść dla pieszych. Umowa z firmą budowlaną została już podpisana, a drogowcy mają jasny cel: wszystkie prace muszą zakończyć się najpóźniej do października tego roku.
Ta gigantyczna modernizacja pochłonie prawie 3 miliony 340 tysięcy złotych, z czego – podobnie jak w przypadku Gręzówki – połowa pochodzi z państwowego dofinansowania.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze