Reklama

Pięć lat bez biletów. Jak łukowskie „e-Lki” zmieniły nasze codzienne nawyki?

Pięć lat darmowych autobusów w Łukowie 4 linie i sezonowa Ł1 nad Zalew. Rozkłady pod szkoły i pociągi, dodatkowe kursy na Wszystkich Świętych.

 Pamiętacie jeszcze czasy, kiedy przed wejściem do autobusu trzeba było szukać biletów w portfelu? Minęło już pięć lat, odkąd po Łukowie jeździmy zupełnie za darmo. Kiedy radni wprowadzali ten pomysł w życie, wielu zastanawiało się, czy to wypali. Dzisiaj bezpłatne autobusy na dobre wpisały się w krajobraz naszego miasta, a łukowianie po prostu polubili swoje „e-Lki”.

Cztery linie, które łączą miasto Cały system kręci się wokół czterech tras, z których większość z nas korzysta regularnie. Przez cały rok na drogach widzimy autobusy linii Ł2 (kursująca z Wereszczakówny na dworzec PKP), Ł3 (Łapiguz – Rurowa) oraz Ł4 (PKP – Zapowiednik – Karwacz).

Reklama

Co ważne, rozkłady nie są układane "za biurkiem". Miasto stara się dopasowywać godziny odjazdów do planów lekcji w szkołach i – co kluczowe dla wielu dojeżdżających do pracy – do godzin odjazdów pociągów. Wielu z nas zauważyło też, że urzędnicy reagują na sygnały pasażerów i w ciągu roku wprowadzają drobne poprawki, by łatwiej było zdążyć na przesiadkę.

Wakacyjny hit i ratunek w listopadowe korki Prawdziwym strzałem w dziesiątkę co roku okazuje się jednak linia sezonowa. Kiedy przychodzą upały, autobus Ł1 staje się najbardziej obleganym transportem w mieście. W zeszłym roku od końca czerwca do sierpnia bez problemu, bezpiecznie i – co najważniejsze – bez stania w korkach dowoził całe rodziny nad Zalew Zimna Woda. W weekendy kursów było więcej, dzięki czemu auto można było zostawić pod domem.

Reklama

„e-Lki” zdają egzamin także w te trudniejsze logistycznie dni. Przykładem jest początek listopada. Specjalna linia uruchamiana na Wszystkich Świętych między Wereszczakówny a Zapowiednikiem to ogromne ułatwienie – szczególnie dla starszych mieszkańców, którzy bez stresu o miejsce parkingowe mogli odwiedzić groby bliskich.

Pięć lat darmowej komunikacji w Łukowie pokazało jedno: to był potrzebny krok. Nie tylko pozwala zaoszczędzić parę groszy w domowym budżecie, ale też uczy nas, że po mieście wcale nie trzeba wszędzie jeździć samochodem.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/06/2026 09:48
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ToKaMi - niezalogowany 2026-06-22 10:03:08

    Panie Łukaszu ale można zacząć chodzić jak popatrzę na wiek osób jeżdżących autobusami to więcej młodzieży niż osób przepraszam że tak powiem starszych wiekiem. ????

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Łuków.TV




Reklama
Najnowsze wiadomości